Zapraszamy na otwarcie Muzeum Polskich Rowerów


Zdjęcie do artykułu: Zapraszamy na otwarcie Muzeum Polskich Rowerów

Od najbliższej soboty będzie można zwiedzać Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. To jedyna tego typu placówka w kraju. Mieści się w budynku przy ulicy M. C. Skłodowskiej 4.

 

W muzeum, które poprowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji będą prezentowane eksponaty pochodzące od kolekcjonerów, m.in. od członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. W sumie udało się zgromadzić już ponad sto rowerów. Pierwsza wystawa, będzie nawiązywała do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Będzie można zobaczyć kilka typów jednośladów z Radomia, w tym m.in. rower wojskowy. Będą także prezentowane inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie zabraknie też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa.

 

Muzeum zaprasza zwiedzających w sobotę od godziny 15.30. Po wystawie będą oprowadzali członkowie Radomskie Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” ubrani w dawne stroje. Uroczystemu otwarciu placówki będzie towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji. Dzięki przedstawicielom Radomskich Klasyków będzie można obejrzeć piękne, zabytkowe samochody, a przedstawiciele Veteran Club Radom Feniks zaprezentują przedwojenne motocykle. Pojawią się również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, którzy od 2009 roku wykorzystują własne zabytkowe rowery „Łucznik” do celów inscenizacyjnych. Rekonstruktorzy zaprezentują między innymi, jedyny w kraju „strzelający rower”. Będzie też pokaz kierowania ruchem ulicznym na skrzyżowaniu według zasad z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

 

W otwarcie Muzeum Polskich Rowerów włącza się także radomska policja, która będzie znakowała rowery. Planowany jest również pokaz filmowy. O godz. 18:30 w budynku dawnych zakładów Wulkan (piętro pod muzeum) będzie można obejrzeć film pt. „Path Finder”, który opowiada o pasji do jazdy na dwóch kołach. Reżyserem jest Jakub Klawikowski z ASF Studio. Projekt „Path Finder” powstał przy współpracy z marką Kross.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email